Тел. 0876 110 030
Понеделник - Петък 9.00 - 18.00

Миома на матката: Кога се налага лечение?


Миомата на матката е едно от най-често срещаните доброкачествени образувания на женската полова система. Тя представлява тумор, който произлиза от гладкомускулната тъкан на матката и обикновено е неканцерогенен. Миомите могат да варират значително по размер – от микроскопични възли до големи образувания, които могат да деформират маточната структура. Тези образувания засягат жени в репродуктивна възраст, като честотата им е най-висока сред жените между 30 и 50 години.

Причините за развитие на миоми не са напълно изяснени, но научните изследвания сочат, че хормоналният баланс и генетичните фактори играят ключова роля. Естрогенът и прогестеронът, основните женски хормони, стимулират растежа на миомите, което обяснява защо те често намаляват по размер след менопаузата, когато нивата на тези хормони спадат. Други фактори, като фамилна анамнеза, етническа принадлежност и начин на живот, също могат да увеличат риска от развитие на миома.

Симптоми за наличие на миома на матката
Симптомите на миомата на матката могат да варират значително в зависимост от размера, разположението и броя на възлите. Някои жени остават безсимптомни и миомата се открива случайно при рутинен гинекологичен преглед или ехография. В други случаи обаче миомите могат да причинят значителен дискомфорт. Най-честите симптоми включват обилно или продължително менструално кървене, което може да доведе до анемия, болка или усещане за натиск в областта на таза, често уриниране, затруднения при изхождане, както и болка по време на полов акт. Големите миоми могат да окажат натиск върху съседни органи, като пикочния мехур и дебелото черво, предизвиквайки допълнителни проблеми.

Поставяне на диагноза
Диагнозата на миомата на матката обикновено се поставя чрез клиничен преглед и образни изследвания. При гинекологичен преглед лекарят може да установи увеличена или неправилно оформена матка. Ехографията, особено трансвагиналната, е основен метод за визуализация на миомите, като предоставя информация за техния размер, брой и локализация. В някои случаи може да се наложат допълнителни изследвания като магнитен резонанс (MRI), за да се изясни по-добре анатомията на матката и околните структури.

Лечението на миомата зависи от множество фактори, включително тежестта на симптомите, възрастта на пациентката, репродуктивните й планове и размера и разположението на миомите. При асимптоматични миоми често се препоръчва активно наблюдение без активно лечение. Това включва редовни прегледи и ехографски изследвания за мониторинг на растежа и промените в образуванията.

Медикаментозната терапия е подходяща за контрол на симптомите, като се използват хормонални препарати за регулиране на менструалния цикъл и намаляване на кървенето. Антигонадотропините и прогестероновите модулатори също могат да помогнат за свиване на миомите. В някои случаи се използват нехормонални медикаменти за облекчаване на болката и намаляване на възпалението.

Хирургичното лечение се налага при по-тежки случаи, особено когато миомите причиняват значителни симптоми или усложнения. Миомектомията е процедура, при която се премахват само миомите, запазвайки матката. Тази интервенция е предпочитана за жени, които планират бременност. В случаи на обилно кървене, значително уголемена матка или други усложнения може да се наложи хистеректомия, при която се премахва цялата матка. Алтернативни минимално инвазивни методи, като емболизация на маточните артерии или фокусиран ултразвук, също се използват за лечение на миоми, като предлагат по-кратък възстановителен период.

Въпросът кога се налага лечение на миома зависи от множество индивидуални фактори. При пациенти без симптоми и малки миоми, лечението може да бъде излишно. Въпреки това, при наличие на обилно кървене, болка, натиск върху околните органи или затруднения със забременяването, медицинската намеса става необходима. Лечението се определя индивидуално, като целта е да се подобри качеството на живот на пациентката и да се осигури най-доброто възможно решение според нейните нужди и здравословно състояние.

Екипът на Медицински център Медикал Плюс във Варна, включващ д-р Илиан Иванов, д-р Виолина Савулева, д-р Мария Ангелова, д-р Даниела Славова и д-р Росица Мурад, е готов да предостави професионална консултация и лечение на жени с миома на матката. Нашите специалисти комбинират опит, експертиза и съвременни методи за диагностика и терапия, за да осигурят индивидуализирана грижа за всяка пациентка. Ако имате съмнения или сте диагностицирани с миома, не се колебайте да се свържете с нас. Нашата цел е да ви помогнем да се чувствате добре и да се погрижите за вашето здраве.

Prev post
Next post